Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΜεΡΑ25

Έτοιμοι να δώσουν τη μάχη και των εθνικών εκλογών, δηλώνουν τα στελέχη και ο επικεφαλής του ΜΕΡΑ25, Γιάνης Βαρουφάκης, ανακοινώνοντας σήμερα το βασικό κορμό των συνδυασμών του κόμματος, που θα διεκδικήσουν τη ψήφο των ελλήνων πολιτών στην εκλογική αναμέτρηση της 7ης Ιουλίου.

Αρκετά γνωστά ονόματα δίνουν το παρών στα ψηφοδέλτια του ΜεΡΑ25 . Ο ίδιος ο Γ. Βαρουφάκης, θα είναι υποψήφιος στη Β Πειραιώς, ενώ την είσοδο τους στη Βουλή θα διεκδικήσουν η σύζυγός του, εικαστικός, Δανάη Στράτου, η ευρωβουλευτής, Σοφία Σακοράφα, ο ηθοποιός, Κλέων Γρηγοριάδης, ο πρώην ευρωβουλευτής του ΠΑΣΟΚ, Κρίτων Αρσένης, ενώ στην Α Θεσσαλονίκης ξεχωρίζει ο Βασίλης Ρόκος, γιός του αείμνηστου βουλευτή του ΔΗΚΚΙ και ιστορικού στελέχους του ΠΑΣΟΚ, Γιώργου Ρόκου.

Επίσης αξίζει να σημειωθεί πως ήδη για το ψηφοδέλτιο επικρατείας του ΜέΡΑ25 έχουν ανακοινωθεί μία σειρά πολύ γνωστά ονόματα, όπως η τραγουδίστρια, Νένα Βενετσιάνου, ο σκηνοθέτης, Γιώργος Μανιώτης, η ομότιμη καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών, Πέπη Ρηγοπούλου, ο δημοσιογράφος, Τάκης Μίχας, ο λυράρης, Αντώνης (Ψαραντώνης) Ξυλούρης,  ο πρώην διευθυντής Πολιτικού Σχεδιασμού και Επικοινωνίας του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξανδρος Μπίστης, κ.α.

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΜΕΡΑ25 είναι:

ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ

  1. Πέπη Ρηγοπούλου, Ομότιμη Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών
  2. Νένα Βενετσάνου, Μουσικός – Ερμηνεύτρια
  3. Γιώργος Μανιώτης, Θεατρικός συγγραφέας
  4. Τάκης Μίχας, Δημοσιογράφος
  5. Λίτσα Αλεξάκη, Εργαζόμενη στον τομέα της καθαριότητας, Συνδικαλίστρια, Κοινωνική Ακτιβίστρια
  6. Αντώνης (Ψαραντώνης) Ξυλούρης, Μουσικός – Λυράρης
  7. Αλέξανδρος Μπίστης, Πολιτικός Επιστήμονας – Ιστορικός
  8. Νίκος Παπαστεργιάδης,κριτικός σύγχρονης τέχνης
  9. Αλέξανδρος Μπίστης, πρωην διευθυντής Πολιτικού Σχεδιασμού και Επικοινωνίας του ΣΥΡΙΖΑ

ΔΡΑΜΑ 

  • Τογγιαλίδης Νικόλαος, Διοικητικός – λογιστής

ΞΑΝΘΗ

  • Παπαδούδης Αντώνης, Επιχειρηματίας

ΚΑΒΑΛΑ

  • Νάνος Κώστας, Λογιστής

ΡΟΔΟΠΗ

  • Μπουλμπούλ Αλή, Φοιτητής

ΗΜΑΘΙΑ

  • Τορναζάκη Αθηνά, Ιδιωτικός Υπάλληλος
  • Χρήστου Λίνα, Σύμβουλος ERP Εφαρμογών
  • Ορφανίδης Βασίλης, Άνεργος
  • Παπαϊωάννου Παναγιώτης, Συνταξιούχος

ΠΙΕΡΙΑ 

  • Παπούλια Κερασιά, Ακτιβίστρια της Αγροοικολογίας – Μικροαγρότισσα
  • Κουτσουράς Σωτήρης, Αρτοποιός

ΠΕΛΛΑ

  • Δουρδουμπάκης Γεώργιος, Άνεργος
  • Τούσιας Λεωνίδας, Διαχειριστής της σελίδας «Εδεσσαϊκός Κόσμος»

ΣΕΡΡΕΣ

  • Γιάντσιος Γιάννης, Δικηγόρος
  • Δαγκούλης Χρήστος, Αγρότης
  • Αγιαννίδου Χριστιάνα, Έκπαιδευτικός
  • Φλώρου Σοφία, Δασκάλα χορού

ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

  • Σόφτση Μαρία, Αφηγητρια, performer,χορογραφος
  • Χουχούτας Νικήτας, Ξενοδόχος/Τουριστικός πράκτορας

Α’ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Ο υποψήφιος βουλευτής Α Θεσσαλονίκης, Β. Ρόκος με τον Γ. Βαρουφάκη

  • Βέργουλας Γιώργος, Συνταξιούχος ιατρός
  • Παππής Νίκος, Γεωπόνος – Εκπαιδευτικός
  • Ρεφανίδης Γιάννης, Ακαδημαϊκός
  • Κοτσιάνης Στέφανος, Ελεύθερος επαγγελματίας
  • Ρόκος Βασίλης, Επιχειρηματίας
  • Γεωργιάδου Ελένη, Λογίστρια
  • Γραμματικοπούλου Χριστίνα, SoMe manager/ιδιωτική υπάλληλος
  • Παθιάκη Δέσποινα, Χημικός

Β’ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

  • Αδάμου Κωνσταντίνα, Ιστορικός – Φιλόλογος
  • Μήτσιου Ειρήνη, Σύμβουλος επιχειρήσεων
  • Στεφάνου Κυριακή, Οικονομολόγος – Εμψυχώτρια – Σκηνοθέτης
  • Γκιβιζίνης Νίκος, Άνεργος
  • Γκιουλαμέτης Περικλής, Ιδιωτικός υπάλληλος

ΚΑΣΤΟΡΙΑ

  • Μόσχος Θωμάς Επιχειρηματίας (Κάθετη μονάδα παραγωγής γαλακτοκομικών προϊόντων)

ΦΛΩΡΙΝΑ

  • Βελιάνη Μαρία, Επιχειρηματίας, Εμπόριο ξυλείας

ΑΡΤΑ

  • Τσαμπάς Ευάγγελος, Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών & Ηλεκτρονικών Μηχανών Γραφείου

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

  • Βακολίδης Νίκος, Ορθοδοντικός
  • Λάμπρης Χρήστος, Οδηγός Βουνού, Στέλεχος τουρισμού υπαίθριων δραστηριοτήτων
  • Λιούτα Λαμπρινή, Αθλήτρια Τριαθλου

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

  • Παππάς Αθανάσιος (Σάκης)Ελεύθερος επαγγελματίας

ΠΡΕΒΕΖΑ

  • Νίκου Ερωτόκριτος, Αγρονόμος, τοπογράφος, μηχανικός

ΜΑΓΝΗΣΙΑ

  • Βλάχος Γιάννης, Δικηγόρος
  • Καραδήμας Δημήτρης, Οικονομολόγος

ΛΑΡΙΣΑ

  • Νικολόπουλος Οδυσσέας, Χημικός Μηχανικός, Υπάλληλος στην Εταιρεία Παροχής Αερίου Θεσσαλίας
  • Φοινικιάδης Μιχαήλ, Καθηγητής φυσικής αγωγής
  • Ιωάννου Διαμάντω-Αναστασία, Μαθηματικός και Πιανίστα

ΤΡΙΚΑΛΑ 

  • Γιαννούλης Δημήτρης, Τραπεζικός

ΚΕΡΚΥΡΑ

  • Βεντούρας Νίκος, Αρχιτέκτονας λογισμικού και σκηνοθέτης ντοκυμαντέρ
  • Σαββανής Σπύρος, Δικηγόρος

ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ

  • Μαρούλη Χριστίνα, Καθηγήτρια χορού

ΖΑΚΥΝΘΟΣ

  • Μπλέτσα Αριστούλα, Μοριακή βιολόγος

ΛΕΥΚΑΔΑ

  • Κακλαμάνης Άγγελος, Διερμηνέας

ΑΧΑΪΑ

  • Πέττας Νικόλαος, Γεωπόνος
  • Παναγόπουλος Αριστοτέλης (Άρης), Επιχειρηματίας
  • Τσαρτόλιας Χρήστος, Χειρουργός ορθοπεδικός
  • Αποστολοπούλου Ευαγγελία, Ψυχολόγος – Δικαστική Υπάλληλος
  • Καρδακάρη Όλγα, Δημοσιογράφος

ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ

  • Νικολούδη Αγάπη, Ιατρός Βιοπαθολόγος

ΗΛΕΙΑ

  • Κανελλόπουλος Κώστας
  • Μητσοπούλου Ιωάννα Φωτεινή, Ιδιωτική υπάλληλος

ΒΟΙΩΤΙΑ

  • Δαβανέλος Μπάμπης, Ιδιωτικός υπάλληλος
  • Πλας Δημήτρης, Τραπεζικός
  • Ντάλλη Βιργινία (Ράνια), Δικηγόρος

ΦΘΙΩΤΙΔΑ

  • Κοτρώνης Γιάννης, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός – Χαρτογράφος – Εκδότης
  • Κωνσταντινίδη Πολυξένη (Τζένη), Ιδιωτική υπάλληλος

ΑΡΓΟΛΙΔΑ

  • Γεωργόπουλος Ζούτας Δημήτρης, Ιδιωτικός υπάλληλος

ΛΑΚΩΝΙΑ

  • Κακαλέτρη Ζαφειρία, Οδοντίατρος

ΑΡΚΑΔΙΑ

  • Γαβράς Δημήτρης, Επιχειρηματίας, δημοτικός σύμβουλος δήμου Γορτυνίας
  • Γκάρτζος Δημήτρης, Ηλεκτρολόγος μηχανικός – οινοποιός

ΜΕΣΣΗΝΙΑ

  • Αλεξόπουλος Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος – μηχανολόγος μηχανικός
  • Κυβέλος Βασίλης, Αγρότης
  • Σαρδέλη Μαρία, Ιδιωτική υπάλληλος

ΚΥΚΛΑΔΕΣ

  • Σκαγιάς Δημήτρης
  • Σταυριανός Μάνος
  • Παντελαίου Τόνια

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ

  • Βογιατζής Γιάννης, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών
  • Κανετάκης Γιώργος, Λογιστής
  • Μπαράκας Θανάσης

ΧΑΝΙΑ

  • Τριαντάφυλλος Νίκος, Διευθυντής Πωλήσεων
  • Γιαννουλάκη Αθηνά, Πρόεδρος εργαζομένων δήμων Νομού Χανίων

ΡΕΘΥΜΝΟ

  • Ταταράκης Γιώργος, (συνταξιούχος) Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

  • Λιάπης Δημήτρης, Διεθνολόγος – επαγγελματίας τουρισμού
  • Λογιάδης Γιώργος, Οικονομολόγος
  • Λουλουδάκης Απόστολος, Οικονομολόγος
  • Μαραγκάκης Σπύρος, Οικονομολόγος – Σύμβουλος Επιχειρήσεων
  • Κατσούλη Ελευθερία, Διοικητικός υπάλληλος
  • Τσουκαλά Αικατερίνη, Διεθνολόγος – Αμυντικός Αναλυτής

Α’ ΠΕΙΡΑΙΑ

  • Χαραλαμπάκης Γιάννης, Φαρμακοποιός
  • Ζουγανέλη Παναγιώτα (Πόλα), Κοινωνιολόγος, κοινωνική λειτουργός, πρώην ιπταμένη συνοδός Ολυμπιακής Αεροπορίας
  • Στράτου Δανάη  Εικαστικός, γλύπτρια

Β’ ΠΕΙΡΑΙΑ

  • Βαρουφάκης Γιάνης
  • Σιδέρης Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος
  • Μανταμαδιώτης Στυλιανός, Ιδιωτικός υπάλληλος

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ

  • Δρόσος Δημήτριος, Φυσίατρος, Νευροφυσιολόγος
  • Καλδίρης Βασίλης, Συγγραφέας – Κατασκευαστής Εκκλησιαστικών Τέμπλων
  • Μητραλέξης Σωτήρης, Πανεπιστημιακός
  • Μπαϊράμης Παναγιώτης, Προγραμματιστής
  • Πετρίτη Ευαγγελία (Λίνα), Ελ. Επαγγελματίας
  • Σπετσιώτη Ελένη, Θεατρολόγος

ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ

  • Αντωνόπουλος Διονύσης, Ιδιωτικός υπάλληλος
  • Καλοκαιρινός Σάββας, Κοινωνικός λειτουργός

Α ‘ ΑΘΗΝΑΣ

  • Κλημόπουλος Αλέξανδρος, Ελεύθερος Επαγγελματίας
  • Μπούρας Κων/νος, Οικονομολόγος/Ιδ.Υπάλληλος
  • Σταυρόπουλος Στάθης, Σκιτσογράφος
  • Βρεττού Ντέπυ  Ραδιοφωνική παραγωγός
  • Καρακίτσου Μαρία, Ηθοποιός
  • Μποτονάκη Μαρία, Σχεδιάστρια Κοσμημάτων

Β1 ΑΘΗΝΑΣ

  • Αθανασίου Ηλίας, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ
  • Γούλας – Ζαχαρός Σέργιος-Στέργιος, Ιδιωτικός υπάλληλος
  • Γρηγοριάδης Κλέων, Ηθοποιός
  • Έντμαν Έρικ Μιλτιάδης, Πολιτικός Κοινωνιολόγος
  • Καγκελάρης Παναγιώτης, Συνταξιούχος Διπλωμάτης
  • Παπαδάκης Γιώργος, Ιδ. Υπάλληλος
  • Σουλιώτης Βασίλης, Εκπαιδευτικός
  • Αναγνωστοπούλου Δήμητρα, Εκπαιδευτικός
  • Γέμελα Ευαγγελία, Ιδιωτική υπάλληλος
  • Μπάρνεϋ Μαθιουδάκη Δομινίκη – Αικατερίνη, Συνταξιούχος Ακόλουθος Τύπου

Β2 ΑΘΗΝΑΣ

  • Αρσένης Κρίτων, Περιβαλλοντολόγος – Βιοκαλλιεργητής
  • Δαλακούρας Κώστας, Επιχειρηματίας
  • Κουντουράκης Κων/νος, Ιδιωτικός Υπάλληλος
  • Λεβεντίδης Ιωάννης, Πανεπιστημιακός
  • Πανταζής Βασίλης, Πανεπιστημιακός
  • Χουλιάρας Κωνσταντίνος, Εκπαιδευτικός
  • Βουβουλούδα Ελένη, Στέλεχος ΑΔΜΗΕ

Β3 ΑΘΗΝΑΣ

  • Αλεξανδρόπουλος Αλέξανδρος, Γιατρός, ειδικευόμενος εσωτερικής παθολογίας
  • Κορλιές Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος (Courier)
  • Μπαϊρακτάρης Γιάννης, Σύμβουλος Επιχειρήσεων
  • Παπαδόπουλος Νίκος, Σύμβουλος Επιχειρήσεων
  • Σαριμανώλης Μάρκος, Συγγραφέας
  • Συρανίδης Κων/νος, Ξενοδοχοϋπαλληλος
  • Τσιρταβής Γρηγόρης, Μηχανικός
  • Ανδρεάδη Άννα, γλύπτρια
  • Λιούτα Ιωάννα, Ελέγκτρια Ανωνύμων Εταιριών
  • Πλατή Ρεγγίνα Αγάπη, Πρώην Τραπεζικό Στέλεχος
  • Σακοράφα Σοφία, Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής
  • Χόρτη Καίτη, Συγγραφέας

Φ.Δ.