Στο πλαίσιο της αναδιάρθρωσης και του εξορθολογισμού των δρομολογίων των αστικών συγκοινωνιών και για την καλύτερη εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού, ο Ο.Α.Σ.Θ. ανακοινώνει ότι προχωρά σε υλοποίηση αποφάσεων του Ο.Σ.Ε.Θ. που αφορούν σε τροποποίηση ωραρίων και λεωφορειακών γραμμών. Οι παραπάνω αλλαγές θα υλοποιηθούν από την Πέμπτη 1/2/2018.
- «Τροποποίηση ωραρίων Λ.Γ. Νο 78 «ΚΤΕΛ – Αεροδρόμιο» & Νο 78Ν «ΚΤΕΛ – Αεροδρόμιο Νυχτερινό»
Μετά την σχετική απόφαση της Ο.Σ.Ε.Θ. Α.Ε. οι βασικές αλλαγές στις παραπάνω γραμμές συνοψίζονται ως εξής :
- Το πρώτο πρωινό δρομολόγιο της Λ.Γ. Νο 78 θα αναχωρεί στις 05:30 (αντί για 05:00) από το ”ΚΤ.Ε.Λ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ” και το τελευταίο δρομολόγιό της θα αναχωρεί από εκεί στις 21:45 (αντί για 22:00), ενώ ο συνολικός αριθμός δρομολογίων (32) παραμένει σταθερός.
- Αντίστοιχα, διαμορφώνεται η λειτουργία της λεωφορειακής γραμμής 78Ν, η οποία θα ξεκινάει τη λειτουργία της στις 22:10 (αντί για 22:30) και θα εκτελεί το τελευταίο δρομολόγιο από Κ.Τ.Ε.Λ. στις 05:00 (αντί για 04:30), ενώ αυξάνεται ο αριθμός των πραγματοποιούμενων δρομολογίων κατά δύο (2).
- Τροποποιήσεις στη λεωφορειακή γραμμή 83 «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη»
Μετά από την παραπάνω σχετική απόφαση της Ο.Σ.Ε.Θ. τροποποιείτε η λειτουργία της λεωφορειακής γραμμής Νο 83 ως εξής:
- Τροποποίηση Διαδρομής
1α. Η διαδρομή των λεωφορειακών γραμμών:
- 83 «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη»
- 83Α «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη» (Ανάληψη-Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη)
- 83Μ «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη» (μέσω Λουτρών)
- 83Τ «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη» (μέσω ΙΕΚ)
- 83Χ «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη» (Χρυσαυγή-Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη)
δεν περιλαμβάνει τις οδούς εξυπηρέτησης της Εγνατίας Οδού στην περιοχή του Δερβενίου (Δερβένι – Κόμβος Γηροκομείου)
1β. Η διαδρομή επιστροφής από το Πανεπιστήμιο προς το Λαγκαδά των δρομολογίων των 07:00 και 07:20 της λεωφορειακής γραμμής 83Τ «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη» (μέσω ΙΕΚ) τροποποιείται στην περιοχή των Λαγυνών και εξυπηρετεί τον οικισμό όπως η γραμμή 83Β, μέσω της οδού Εγνατίας (οδός προς το εκκλησάκι Αγίων Ραφαήλ-Νικολάου και Ειρήνης).
- Στάσεις λεωφορειακών γραμμών
2α. Οι στάσεις επί της δυτικής οδού εξυπηρέτησης της Εγνατίας Οδού (διαδρομή μετάβασης):
- «ΑΝΩ ΔΕΡΒΕΝΙ» (Θ-04/168),
- «ΑΡΧΑΙΑ ΛΗΤΗ» (Θ-04/169) και
- «ΑΝΘΟΚΗΠΟΙ» (Θ-04/170)
δεν εξυπηρετούνται από τις λεωφορειακές γραμμές:
- 83Α «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη» (Ανάληψη-Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη)
- 83Τ «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη» (μέσω ΙΕΚ)
- 83Χ «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη» (Χρυσαυγή-Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη)
2β. Οι στάσεις επί της ανατολικής οδού εξυπηρέτησης της Εγνατίας Οδού (διαδρομή επιστροφής):
- «ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ» (Θ-04/165),
- «ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ» (Θ-04/166) και
- «ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ» (Θ-04/167)
δεν εξυπηρετούνται από τις λεωφορειακές γραμμές:
- 83Μ «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη» (μέσω Λουτρών) και
- 83Τ «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη» (μέσω ΙΕΚ)
2γ.Τα δρομολόγια των 07:00 και 07:20 της λεωφορειακής γραμμής 83Τ «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη» (μέσω ΙΕΚ) στην περιοχή των Λαγυνών, στο νέο τμήμα της διαδρομής μέσω Λαγυνών (βλ. 1β), θα εξυπηρετούν τις υφιστάμενες στάσεις:
- «ΡΕΜΑ ΓΑΛΑΝΟΥΔΗ» (Θ-05/112),
- «ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ» (Θ-05/113β) και
- «ΕΙΣΟΔΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ» (Θ-05/114β).
Τα συγκεκριμένα δρομολόγια δεν θα εξυπηρετούν τη στάση «ΛΑΓΥΝΑ» (Θ-05/200) επί της π.Ε.Ο. Νο2.
2δ. Η λεωφορειακή γραμμή Νο 83 «Λαγκαδάς-Θεσσαλονίκη» (διαδρομή με χαρακτηριστικά express) εξυπηρετεί μόνο τις στάσεις:
Διαδρομής Μετάβασης | Διαδρομής Επιστροφής | |||
Λαγκαδάς – Θεσσαλονίκη | Θεσσαλονίκη – Λαγκαδάς | |||
Η-05/147 | Τ.Σ. ΛΑΓΚΑΔΑ | Β-07/022 | Τ.Σ. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ | |
Η-05/165 | ΠΑΡΟΔΟΣ ΤΖΕΛΙΛΗ | Β-06/021 | ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ | |
Η-05/027 | Ι.Κ.Α | Β-05/067 | ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ | |
Η-05/028 | ΠΛΑΤΕΙΑ | Γ-05/008 | ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ | |
Η-05/029 | Κ.Τ.Ε.Λ | Β-04/031 | ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ | |
Η-05/030 | ΕΞΟΔΟΣ ΛΑΓΚΑΔΑ | Β-03/036 | ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛ | |
Η-05/031 | ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ (ΛΙΝΤΛ) | Θ-05/200 | ΛΑΓΥΝΑ | |
Η-05/032 | Δ.Ε.Η | Θ-05/099 | ΑΓΝΟ | |
Η-05/033 | ΣΤΡΟΦΗ ΠΕΡΙΒΟΛΑΚΙΟΥ | Θ-05/100 | ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ | |
Η-05/034 | ΣΤΡΟΦΗ ΚΑΒΑΛΑΡΙΟΥ | Η-05/001 | ΣΤΡΟΦΗ ΚΑΒΑΛΑΡΙΟΥ | |
Θ-05/102 | ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ | Η-05/002 | ΣΤΡΟΦΗ ΠΕΡΙΒΟΛΑΚΙΟΥ | |
Θ-05/103 | ΑΓΝΟ | Η-05/003 | Δ.Ε.Η | |
Β-03/035 | ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛ | Η-05/004 | ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ (ΛΙΝΤΛ) | |
Β-04/032 | ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ | Η-05/005 | ΕΙΣΟΔΟΣ ΛΑΓΚΑΔΑ | |
Γ-05/009 | ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ | Η-05/006 | Κ.Τ.Ε.Λ | |
Β-05/073 | ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ | Η-05/007 | ΠΛΑΤΕΙΑ | |
Β-06/017 | ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ | Η-05/023 | ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ | |
Β-07/022 | Τ.Σ. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ | Η-05/148 | ΓΥΜΝΑΣΙΟ | |
Η-05/164 | ΠΑΡΟΔΟΣ ΤΖΕΛΙΛΗ | |||
Η-05/147 | Τ.Σ. ΛΑΓΚΑΔΑ |
- «Τροποποίηση ωραρίων Λ.Γ. Νο 42 «Κορδελιό – Κοιμητήρια Ευόσμου»
Μετά την σχετική απόφαση της Ο.Σ.Ε.Θ. Α.Ε. οι βασικές αλλαγές στην παραπάνω γραμμή συνοψίζονται ως εξής :
- Το πρόγραμμα θα είναι σταθερό καθ’ όλη τη διάρκεια της χειμερινής περιόδου.
- Το πρώτο πρωινό δρομολόγιο της Λ.Γ. Νο 42 θα αναχωρεί στις 05:30 (αντί για 04:45) από το σταθμαρχείο Μενεμένης και το τελευταίο δρομολόγιο θα αναχωρεί στις 19:00 (αντί για 19:30) τις καθημερινές και 20:00 (αντί για 19:40) τα Σάββατα και τις Κυριακές.
- Ο συνολικός αριθμός δρομολογίων καθημερινής μειώνεται στα εννέα (9) από δεκατρία (13), ενώ τα Σάββατα και τις Κυριακές μειώνεται στα ένδεκα (11) από δεκατρία (13).